Náš ranč se nachází na Vysočině 13 km od města Žďár nad Sázavou v CHKO Žďárské vrchy v srdci vesničky Vepřová. Zabýváme se chovem koní American Quarter Horse a Paint Horse, které využíváme pro dobytkářské disciplíny a k práci na ranči. 

Ranč byl založen Martinem Ondráčkem v roce 2017

Jak to vše začalo...

Naše začátky se odehrávaly jako téměř u každého z nás na koních plemene ČT. Martin vyrůstal v rodině, kde byla láska ke koním opravdu velká. Tatínek Martina měl koně ČT a Martin jako malý kluk za tatínkem běhával a pomáhal mu s prací. 

Byl to pro něj skvělý pocit, když ho tatínek vysadil do sedla né moc dobře ovladatelné kobylky jménem Lily a vozil ho po dvoře před stájí. Malý Martin se držel hrušky a připadal si jako pravý kovboj.

Od mala si kreslil plánky svého ranče a představoval si jak chová Americké koně spolu se stádem masného skotu.
V roce 2014 se rozhodl koupit svého prvního "amíka" půlročního hřebečka jménem Jimmy Dunnit Bar. Protože Martin neměl žádné zkušenosti s obsedáním mladých koní, obrátil se na pána kterého znal jenom z vyprávění, že to s koňmi opravdu umí. Ten pán se jmenoval Ondřej Houška. A tak to všechno začalo...

Martin se nadchl pro Cutting, Working Cowhorse a Horsemanship podle Toma Dorrance, Raye Hunta, Bucka Brannamana a Martina Blacka. U nás v Čechách pak samozřejmě Ondřeje Houšku, Karla Spáčila,  Adama Punčocháře a také Václava Bořánka a další.

Od té chvíle jezdí Martin na kurzy, trénuje, maká na sobě a na své mysli tak, aby cítil pravou jednotu a absolutní komunikaci mezi sebou a koněm. 


"Jezdec si musí uvědomit, jak pud sebezáchovy pracuje v koňské mysli, těle i duši"
~Tom Dorrance~


                       2013                     


2014  první Aqh


2015

2016 


2017


2018


copyright © 2018  Ranch Black Mane™

 .